godlo orzel logo leszna bip

                       Szkoła Podstawowa nr 9 ul. ks.kard.St. Wyszyńskiego 57

Krzyżowa

3 images

p1110147

p1110148

p1110149

W dniach od 05 do 09 października 2015r. młodzież naszego gimnazjum wspólnie z młodzieżą z gimnazjum w Berlinie-Spandau i gimnazjum w Rivne (Ukraina) wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.
Wyruszyliśmy jak zawsze z pewną dozą niepewności, pewnej powściągliwości i zapytaniem… jak to będzie? Na miejscu okazało się, że było jak zawsze… wesoło, interesująco i bardzo międzynarodowo. Grupa z Niemiec to uczniowie tak naprawdę reprezentujący swoim pochodzeniem cały świat. Były dziewczyny pochodzące z Kambodży, Serbii, Rosji i chłopacy z Włoch, Czeczeni, Polski, a także z korzeniami egipskimi. Na własnej skórze poprzez codzienny kontakt ze sobą, podczas warsztatów, wycieczek czy zadumy nad europejską historią, uczyliśmy się wzajemnego szacunku i tolerancji… tak bardzo nam wszystkim dziś potrzebnej cechy. „Jako kilkuletni chłopiec bawiłem się granatem, gdy nagle przyszedł tata i mi go na szczęście wyrwał z ręki….” – wyznał podczas warsztatów Adam pochodzący z Czeczenii, a od 6 lat mieszkający z rodzicami w Berlinie. Gęsia skórka wychodzi na myśl… jakie przeżycia niektórzy z bardzo młodych ludzi mają już za sobą… Grupa z Ukrainy bardziej jednolita narodowościowo przyjechała w celu poznania stylu życia tzw. ”ZACHODU”. Szybko okazało się jednak, że tak naprawdę niczym się nie różnimy, a nasze pewne różnice mentalno-kulturowe dodają tylko uroku i skutecznie przeciwdziałają nudzie. Ukraińcy… spokojniejsi, bardziej powściągliwi, dużo mówili w luźnych rozmowach o pokoju, czego im bardzo życzymy… Każdy miał okazję rozmawiać zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Był wspólny, niezapomniany wieczór międzynarodowy z pierogami, bigosem, słoninką i żelkami HARIBO, wyjazd do obozu Gross-Rosen, zwiedzanie Wrocławia i co ważne - poznawanie historii miejsca, w którym mieszkaliśmy, jako przykładu odwagi cywilnej przeciw totalitaryzmowi. Istotnym punktem spotkania był również warsztat na temat wystawy stałej - „Odwaga i pojednanie”.

KRZYŻOWA
To właśnie w Krzyżowej, małej wiosce liczącej około 200 osób w okresie II Wojny Światowej odbywały się tajne spotkania niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej pod przewodnictwem właściciela majątku – Helmuta Jamesa von Moltke. Z najnowszej historii można odnotować słynną „Mszę pojednania” z 12 listopada 1989r. Doszło wówczas do symbolicznej wymiany znaku pokoju między polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim i kanclerzem RFN Helmutem Kohlem. Wydarzenie to zostało odnotowane jako początek nowych, dobrych relacji między Polską i Niemcami po upadku komunizmu w Europie. Krzyżowa dziś to ośrodek spotkań młodzieży z różnych krajów, a przede wszystkim z Polski i Niemiec. Idea spotkania i wzajemnego poznania oraz wyzbycia się uprzedzeń to główny cel Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, która wspólnie z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży przyczynia się do przeprowadzania około 100 projektów spotkań młodzieży rocznie.
opis p. Paweł Knop

11 listopada

11 listopad - Narodowe Święto Niepodległości

Zebrania z rodzicami

20 listopad- zebranie kl. IV-VIII, 21 listopad- zebranie  kl. I-III

 1 listopada

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest corocznie 1 listopada

szkola bez przemocy

logo okbdi male

szkola odkrywcow talentow1

bezpieczna szkola2

progeCAD.pl_banner

Materiały do strony:
Małgorzata Gwiaździńska

Umieszczanie na stronie:
Donata Pajzert

Szukaj

Dojazd

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 124

Wczoraj 66

Tydzień 800

Miesiąc 2267

Wszystkie 129097

Obecnie 17 gości online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Sonda

Twoja ulubiona pora roku:
© 2019 Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie

Search