23-kwietnia w naszej szkole odbył się „Turniej odpadowy klas trzecich”. Miał on charakter zawodów sportowych z elementami edukacyjnymi dotyczącymi prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. W szczególności zasad ich segregacji. Dzieci z poszczególnych klas podzielone zostały na drużyny, które rywalizowały w różnych konkurencjach. Zabawa była super, a zwyciężyli uczniowie z klasy 3d i 3e. Dla wszystkich dzieci przygotowane zostały drobne nagrody.

Dnia 18.04.2024 odbyły się eliminacje do szczebla międzyszkolnego w Miejskim Konkursie Ekologicznym klas II-IV. Do dalszego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: Mikołaj Gano klasa 2a Franciszek Nocek klasa 2a Biedroń Alicja klasa 3d Kusz Alicja klasa 3a Pietrzyk Marta klasa 4c Picz Sofia klasa 4b Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach oraz wszyscy trzymamy kciuki za reprezentowanie naszej szkoły już 17.05.2024r

17 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie odbył się II Miejski Konkurs Recytatorski dla uczniów klas drugich szkół podstawowych.
Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "W krainie wierszy Juliana Tuwima." Naszą szkołę reprezentował Emil Rychły z klasy 2c, który zwyciężył eliminacje szkolne.
Emil wyrecytował na scenie wiersz pt. "Słoń Trąbalski". Gratulujemy Emilowi pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów!

W finale wojewódzkim zagrało 8 najlepszych drużyn, wyłonionych podczas zawodów miejskich i kolejno rejonowych. W pierwszej rundzie Dziewczęta z Dziewiątki zmierzyły się z reprezentacjami Kostrzyna, Wrześni i Piły. Wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwem leszczynianek w stosunku 2:0. Dwa pierwsze zespoły z obu grup zagrały w półfinale. Zajmując 1 miejsce Zawodniczki SP9 zagrały z drugim zespołem grupy A - z Kalisza. Po zwycięstwie również 2:0, Dziewczęta w meczu finałowym pewnie pokonały poznanianki również w dwóch setach (25:16, 25:20).
Zwycięstwo w Mistrzostwach Wojewódzkich jest pierwszym, historycznym sukcesem dla naszej szkoły. Dziewczęta uzyskały awans do Finału Ogólnopolskiego Igrzysk Dzieci, który odbędzie się w Głuchołazach 6-9 czerwca 2024. Skład drużyny SP9: Zuzanna Kęsicka, Amanda Hanusek, Hanna Jęcz, Amelia Kuśnierek, Martyna Mikszta, Nadia Kaźmierczak, Julia Dżumaga, Iga Pawłot, Lena Kaczmarek, Kinga Trzybulska rez. Alicja Wolańska.
Trenerzy: Michał Bończek, Jarosław Borowski

W środę 17.04.2024r. odbył się w naszej szkole pokaz wydruków 3D zaprojektowanych przez uczniów z kółka 3D-SuperKoderów, którzy biorą udział w konkursie “O czym śnią roboty”. Uczniowie w trzech zespołach zaprezentowali trzy różne zaprojektowane przez nich modele 3D wydrukowane na szkolnych drukarkach. Były to elementy doczepione do robotów. Uczniowie mogli przetestować działanie wydrukowanych elementów. Podczas pokazu były zadawane pytania dotyczące druku 3D i  rozdawane wydruki 3D - breloczki, linijki z napisem SP9 i małe pszczółki. Można było "na żywo" zobaczyć wydruk na drukarce 3D. Powstawał mały stateczek. Wszyscy zebrani otrzymali wydruki 3D- małe serduszka z napisem SP9. Uczniowie biorący w projekcie: O czym śnią roboty? Drużyna Techmaniacy: Barbara Szumińska, Marta Wojciechowska, Lena Rychwalska, Anna Warciarek, Aleksandra Adamczyk, Drużyna Roboty: Paweł Bielicki, Mateusz Idczak, Bartosz Ficek, Julian Nowak, Drużyna Stars: Natalia Jurków, Kinga Drążek, Jagoda Frąckowiak, Milena Frąckowiak.
Opis: Donata Pajzert Zdjęcia: Hanna Chudzińska i Daniel Mikołajczak z kl. 7B Sprzęt, nagłośnienie: Jarosław Pietrowicz kl. 7B

Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.