godlo orzel logo leszna bip

                       Szkoła Podstawowa nr 9 ul. ks.kard.St. Wyszyńskiego 57

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej

3

1

2

3
W dniach od 04 do 08 marca 2019r. młodzież gimnazjalna naszej szkoły spotkała się kolejny raz z młodzieżą z Niemiec (Schule an der Jungfernheide w Berlinie) i z Ukrainy (Regional-lyceum w Chersoniu) w Krzyżowej.

 

Naszym zadaniem podczas tego typu spotkań jest poznawanie siebie bliżej, budowanie mostów między narodami, zwalczanie stereotypów czy wzmacnianie tolerancji. „Zjednoczeni w różnorodności” to bowiem nie puste słowa, a realny wymiar naszych spotkań.

Podczas wspólnych warsztatów poznawaliśmy siebie nawzajem, przełamywaliśmy barierę językową i poznawaliśmy własne kraje.

Bardzo ważnym punktem spotkania był tzw. „wieczór międzynarodowy” podczas którego każda grupa mogła przedstawić w dowolny sposób swój kraj.

Była też wspólna wycieczka do Wrocławia.

Ważnym punktem wymiany jest również poznanie historii miejsca naszego spotkania, a ta ściśle związana jest z rodziną von Moltke.

To właśnie w wiosce Krzyżowa zawiązała się tajna antyhitlerowska organizacja, nazwana potem „Kręgiem z Krzyżowej”, która za cel postawiła sobie zbudowanie wolnych demokratycznych Niemiec po odsunięciu od władzy nazistów. Niestety, członkowie „Kręgu z Krzyżowej” zostali wykryci przez Gestapo i straceni.

Miejsce to stało się po upadku komunizmu symbolem oporu przeciwko wszelkiemu totalitaryzmowi. Postanowiono o założeniu tutaj właśnie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, aby poprzez przyjazne spotkania unikać wszelkich nieporozumień między narodami, jakie znamy z historii i aby nigdy już w Europie nie dochodziło do konfliktów.

Misją Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego jest zatem działanie na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób.

Szczególnie ważna jest właśnie praca z młodzieżą. Działanie to ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób Fundacja wspiera zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejny raz udało się nam być częścią tej szczególnej misji w szczególnym miejscu.

Spotkanie było możliwe przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Autor:Paweł Knop

Wsparcie

Nowość: wsparcie psychologiczno-pedagogiczne na nowej stronie w zakładce przydatne infomacje/wsparcie.

Nowa strona świetlicy i biblioteki

Nowa strona biblioteki i świetlicy w zakładkach:  przydatne informacje/biblioteka,  przydatne informacje/świetlica.

Zdalne nauczanie

Zdalne nauczanie w szkołach od 25.03.2020r.

Koronawirus

Informacje na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus.

 

szkola odkrywcow talentow1

 

szkola bez przemocy 

 

logo okbdi male 

Materiały do strony:
Małgorzata Gwiaździńska

Umieszczanie na stronie:
Donata Pajzert

Szukaj

Dojazd

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 76

Wczoraj 344

Tydzień 1813

Miesiąc 769

Wszystkie 148425

Obecnie 9 gości online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Sonda

Twoja ulubiona pora roku:
© 2020 Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie

Search