Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej

W dniach od 04 do 08 marca 2019r. młodzież gimnazjalna naszej szkoły spotkała się kolejny raz z młodzieżą z Niemiec (Schule an der Jungfernheide w Berlinie) i z Ukrainy (Regional-lyceum w Chersoniu) w Krzyżowej.

Naszym zadaniem podczas tego typu spotkań jest poznawanie siebie bliżej, budowanie mostów między narodami, zwalczanie stereotypów czy wzmacnianie tolerancji. „Zjednoczeni w różnorodności” to bowiem nie puste słowa, a realny wymiar naszych spotkań.

Podczas wspólnych warsztatów poznawaliśmy siebie nawzajem, przełamywaliśmy barierę językową i poznawaliśmy własne kraje.

Bardzo ważnym punktem spotkania był tzw. „wieczór międzynarodowy” podczas którego każda grupa mogła przedstawić w dowolny sposób swój kraj.

Była też wspólna wycieczka do Wrocławia.

Ważnym punktem wymiany jest również poznanie historii miejsca naszego spotkania, a ta ściśle związana jest z rodziną von Moltke.

To właśnie w wiosce Krzyżowa zawiązała się tajna antyhitlerowska organizacja, nazwana potem „Kręgiem z Krzyżowej”, która za cel postawiła sobie zbudowanie wolnych demokratycznych Niemiec po odsunięciu od władzy nazistów. Niestety, członkowie „Kręgu z Krzyżowej” zostali wykryci przez Gestapo i straceni.

Miejsce to stało się po upadku komunizmu symbolem oporu przeciwko wszelkiemu totalitaryzmowi. Postanowiono o założeniu tutaj właśnie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, aby poprzez przyjazne spotkania unikać wszelkich nieporozumień między narodami, jakie znamy z historii i aby nigdy już w Europie nie dochodziło do konfliktów.

Misją Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego jest zatem działanie na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób.

Szczególnie ważna jest właśnie praca z młodzieżą. Działanie to ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób Fundacja wspiera zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejny raz udało się nam być częścią tej szczególnej misji w szczególnym miejscu.

Spotkanie było możliwe przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Autor:Paweł Knop

Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października 2019r. - Dzień Tabliczki Mnożenia